ANNONS

Angelica Katsanidou (S)

”Vi ska bygga något bättre”

ANNONS

LÄNET

Idag presenterade den S-ledda regeringen ett totalt tillskott till landets regioner på sju miljarder kronor. Av dessa får Region Kalmar län drygt 166 miljoner kronor, bland annat för att hantera uppskjuten vård och covid-19-relaterad vård.

– Det är oerhört lovande för framtiden att vi kan ta del av den här satsningen för att se till att hantera den svåra situation som pandemin har skapat. Det ger oss möjlighet att verkligen utveckla vår region och fortsätta med våra goda resultat för att kunna erbjuda den bästa möjliga vården. Samtidigt blickar vi framåt mot den framtid som vi vill skapa. Vi vill inte tillbaka till det som var innan krisen – vi ska bygga något bättre, säger Angelica Katsanidou (S) ordförande i regionstyrelsen.

Sammanlagt tillför den socialdemokratiskt ledda regeringen och samarbetspartierna 19,7 miljarder ut till regioner och kommuner i landet 2021.

TEXT & FOTO

PETER A ROSÉN

peter@oskarshamns-nytt.se

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS