ANNONS

Bild på polisstationen i Oskarhamn i mörker
Arkivfoto: Peter A Rosén

Vargliknande hund attackerade kvinna med liten hund, enligt en polisanmälan

ANNONS

OSKARSHAMN

En kvinna i 40-årsåldern var nyligen ute och gick med sin lilla hund på Jägarstigen i Oskarshamn när en stor, grå och lösspringande hund plötsligt kom rusandes mot dem.

Kvinnan lyckades få upp sin hund i famnen, men den stora hunden började hoppa och hugga efter hennes hund.

Hon sprang hem och lyckligtvis klarade sig både hon och hunden utan fysiska skador. De blev inte bitna.

I en anmälan om brott mot lagen om tillsyn över hundar och katter uppger kvinnan att den lösspringande hunden såg ut som en varg.

Det är oklart vem som äger den.

+1
2
+1
2
+1
2
+1
3
+1
5
+1
35

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS