ANNONS

Filiph Engsund, Djurgården. Foto: Peter A Rosén
Filiph Engsund, Djurgården. Foto: Peter A Rosén

Uppgifter till Aftonbladet: Filiph Engsund återvänder inte till IK Oskarshamn

ANNONS

OSKARSHAMN

Oskarshamnaren Filiph Engsund (bilden) lämnade moderklubben och skrev på för Djurgårdens IF inför den gångna säsongen. Ryktet säger att han kan vara på väg tillbaka till IK Oskarshamn.

Men enligt uppgifter till Aftonbladet (Sportbladet) tycks det inte vara speciellt troligt att vi får se honom i IKO-tröjan nästa säsong.

Enligt vad Aftonbladet erfar är IKO:s intresse svalt.

”Därför kan det bli spel i allsvenskan för den 28-årige forwarden som svarade för 32 poäng under två SHL-säsonger med Oskarshamn. Mora och Björklöven är enligt uppgifter två klubbar som visat intresse för Engsund”, skriver Aftonbladet.

Filiph Engsund.

Kvällstidningskonkurrenten Expressen berättar att Kristdalasonen Manuel Ågren har fått ett kontraktserbjudande från moderklubben.

Djurgårdsforwarden, som missade hela den gångna säsongen på grund av en skada, ska dock ha tackat nej och i stället bestämt sig för att spela i Växjö nästa säsong, enligt Expressens uppgifter.

Arkivfoto: Peter A Rosén

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS