ANNONS

Orange varning
Orange varning den 21 februari. Grafik: SMHI

SMHI: Orange varning har utfärdats – trafikproblem och elavbrott väntas

ANNONS

VÄDER

SMHI har tidigare utfärdat en gul varning för ishalka och under torsdagen utfärdades även en orange varning i delar av inre och nordöstliga delarna av Götaland.

”Natt mot fredag och fredag morgon kan det falla underkylt regn vilket kan ge stora problem med ishalka och risk för isbildning på luftburna ledningar”, skriver SMHI i en orange varning som gäller den 21 februari klockan 00.00 till 09.00.

Omfattningen av det underkylda regnet är svårbedömt och kan bli både mer utbrett eller i mindre mängder. Nederbörden kan inledningsvis falla som snö vilket då minskar riskerna för underkylt regn.

Varnar för trafikproblem och elavbrott

SMHI uppmanar till att inte ge sig ut i trafiken i onödan, eller avsätt längre tid för din resa och kör väldigt försiktigt. Tänk på att gång- och cykelvägar kan vara hala.

Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av trafikolyckor och stillastående fordon. Även viktiga samhällsfunktioner som räddningstjänst kan ha svårt att ta sig fram.

Förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken är sannolika. Elavbrott kan uppstå på grund av isbeläggning på luftburna ledningar.

Orange varning
Orange varning den 21 februari gäller för stora delar av Kronobergs län, Jönköpings län och Östergötlands län samt mindre delar av Kalmar län, Skåne, Blekinge Halland och Västra Götalands län. Grafik: SMHI

+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
2

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS