ANNONS

Sanna Nielsen
Sanna Nielsen. Foto: Magnus Ragnvid, SVT

Sanna Nielsen väljs in i Melodifestivalens Hall of Fame

ANNONS

MELODIFESTIVALEN

När Melodifestivalen når Västerås på lördag är det blivit dags att välja in ännu en Mello-ikon i Melodifestivalens Hall of Fame. Hela Sveriges folkkära sångfågel Sanna Nielsen tar emot utmärkelsen på plats i den tredje deltävlingen och framför ett medley som hyllar hennes sju bidrag i tävlingen.

Sanna Nielsen, som har stor erfarenhet från tävlingen och har medverkat inte mindre än sju gånger sedan debuten 2001, väljs nu in i Melodifestivalens Hall of Fame. När hon 2014 stod som vinnare med låten ”Undo” visade hon att det aldrig är för sent att ge upp hoppet om Sångfågeln.

Motiveringen lyder:

Hela Sveriges Sanna stod 2014 äntligen som segrare och detta på sjunde Melloförsöket. Efter en rad schlagerklassiker och den magiska andraplatsen med ”Empty Room” vässade Bromöllas bästa sig ytterligare. La Nielsens formidabla framträdande lyfte ”Undo” till en bronsplats i Eurovision. Att folkkära Sanna väljs in i Hall of Fame är inget annat än sjungande självklart.    

– Det är en stor ära att bli invald i Hall of Fame eftersom Melodifestivalen betyder så mycket för mig. När jag var liten drömde jag om att få stå på den scenen en gång, men då visste jag inte att det skulle bli sju gånger som tävlande. Jag är tacksam för vartenda år och minns dessa med så mycket glädje. Melodifestivalen har utvecklat mig som artist och har inte minst öppnat dörrar till andra roliga uppdrag och är ett kapitel jag är oerhört stolt över, säger Sanna Nielsen.   

Under deltävling 3 i Västerås framför Sanna ett medley med sång och dans som hyllar hennes sju bidrag i tävlingen. Bland annat kommer vinnarbidraget ”Undo”, skriven av Fredrik Kempe, David Kreuger och Hamed ”K-One” Pirouzpanah och powerballaden ”Empty Room” att framföras.   

– Sanna är beviset på att man aldrig ska ge upp! På sjunde försöket toppade hon sin Mello-resa med att vinna och skrev in sig i Mello-historien, säger Christer Björkman, hedersordförande för Hall of Fame-kommittén.   

FAKTA / Hall of Fame

Sedan starten av Melodifestivalen 1958 har mängder av färgstarka artister och melodier gjort avtryck i den svenska musiken och folksjälen. Melodifestivalens Hall of Fame instiftades 2020 för att hylla och belysa särskilda prestationer och oförglömliga Mello-minnen i programmets långa historia.     

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS