ANNONS

olyckstriangel och polisbil i mörker med blåljus
Arkivfoto: Peter A Rosén. Montage: Oskarshamns-Nytt

OLYCKA I OSKARSHAMN: Två personer fördes till sjukhus med ambulans efter att ha blivit påkörda

ANNONS

OSKARSHAMN

Klockan 02.23 på natten till lördagen fick polisen in ett larm om att två personer hade blivit påkörda på Åsavägen i Oskarshamn.

Polisen berättar att en bilist, en man i 35-årsåldern, är misstänkt för vållande till kroppsskada i två fall och vårdslöshet i trafik.

De påkörda personerna, en man i 30-årsåldern och en man i 35-årsåldern, ska ha varit vakna och talbara efter olyckan. De fördes till sjukhus med ambulans. Skadorna ska inte ha varit livshotande.

Uppdatering, måndag:

Peter Karlsson, förundersökningsledare vid polisen i Oskarshamn, berättar att olyckan inträffade på ett övergångsställe.

Den misstänkte, som ska ha haft dålig sikt på grund av igenimmade sidorutor, ska ha kört på männen i samband med att han genomförde en sväng.

De inblandade bor i Oskarshamn.

Arkivfoto: Peter A Rosén

Montage: Oskarshamns-Nytt

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
+1
22

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS