FILM & TV
Äntligen är Sveriges favoritduo tillbaka i tv-rutan. I den tredje säsongen av Marko & Irma får vi följa Markos kaotiska liv på väg mot 50-årsdagen – en resa där han försöker få ordning på sitt hem och sin något struliga tillvaro. En renovering av Markos hem gör att han och barnen flyttar hem till mamma Irma denna säsong. Det blir såklart en utmaning.
Markos hus är i kaos och han kallar in byggledaren Daniel, som snabbt konstaterar att huset är i dåligt skick. När renoveringen rivstartar är det Marko och hans tre barn som flyttar hem till mamma Irma. Men vad som började som en bra lösning i stunden blir snabbt en prövning för både mor och son, med byggkaos, starka viljor och oändliga diskussioner. Marko inser att mycket av det kaos som omger honom handlar om hans egen förmåga och tar därför hjälp av den mentala coachen Stig Wiklund, för att få till en hållbar förändring.
– Att jobba med mamma är alltid en utmaning, men också det roligaste jag vet. Jag är så tacksam för att vi får dela den här galna resan med alla. Jag har alltid varit expert på att skjuta upp saker och försökt undvika det jobbiga, men nu har jag bestämt mig – innan jag fyller 50 måste jag ta tag i mitt liv och bli vuxen. Det känns både skrämmande och befriande, men nu är det dags, säger Marko Lehtosalo i ett pressmeddelande från TV4.
Överraskas med 50-årsfest
Men säsongen handlar inte bara om byggkaos och personliga utmaningar. Marko och Irma fortsätter att leva sitt vanliga liv, fyllt med humor och värme. Vi får följa dem på resor i Sverige och när säsongen når sin klimax väntar både Vasaloppet och Markos stora 50-årsfest, som hans vänner Tobbe, Filip och Irma har planerat i hemlighet.
– Det är en sann glädje att få jobba tillsammans med Sveriges favoritduo Marko & Irma, som alltid bjuder på sig själva genom heta diskussioner, galna upptåg och väldigt mycket skratt och värme, säger Fia Fång, exekutiv producent.
Marko & Irma har premiär den 19 februari på TV4 Play och kl. 21.00 på TV4.
Redaktör, marknadsföring, webb- & ekonomiansvarig. Utbildad inom datavetenskap med mångårig erfarenhet inom IT och webbutveckling.