ANNONS

Leif Axelsson SD
Leif Axelsson (SD). Arkivfoto: Peter A Rosén, grafik: Sverigedemokraterna

Leif Axelsson (SD): ”Det är helt oacceptabelt”

ANNONS

OSKARSHAMNS KOMMUN

”Eleverna måste få större inflytande över skolmaten!”, skriver Sverigedemokraterna i Oskarshamns kommun i ett pressmeddelande.

”Under dagens kommunstyrelsesammanträde röstade den socialdemokratiska majoriteten tillsammans med sina stödpartier ner förslaget om att införa en systematisk enkätutvärdering av skolmaten i Oskarshamns kommun, trots att det är skolelever som har lämnat in detta medborgarförslag”, skriver SD.

Partiet fortsätter:

”Sverigedemokraterna ställer sig kritiska till beslutet och menar att elevernas åsikter måste tas på allvar för att säkerställa att skolmåltiderna är både näringsrika och uppskattade. Trots upprepade klagomål från elever, föräldrar och pedagoger, samt att flera av de märkliga maträtterna diskuterats i matråd, hänvisar den styrande S-majoriteten (med sitt stödparti Moderaterna) till redan genomförda Lupp-undersökningar – enkäter som endast inkluderar elever i årskurs 8 och år 2 på gymnasiet. Detta innebär att en övervägande majoritet av Oskarshamns kommunens elever, särskilt yngre elever, helt lämnas utanför processen.”

”Inte tillräckligt”

– Det är helt oacceptabelt att S-majoriteten inte anser att en bredare utvärdering är nödvändig. Det är alldeles uppenbart att de som ska äta maten inte har tillräckligt att säga till om. Det är dags att sluta gömma sig bakom otillräckliga enkäter och matråd som uppenbarligen inte leder någonvart. Eleverna förtjänar bättre mat och deras röster måste höras, säger oppositionsrådet Leif Axelsson (SD).

– När vi ser att barnen inte äter maten och att de klagar på dess kvalitet och smak, måste vi ta det på allvar. Enkäter som bara inkluderar äldre elever är inte tillräckligt. Vi behöver en omfattande analys där alla elever, samt pedagoger och lärare, får ge sin syn på skolmaten. Utan det underlaget kan vi inte skapa en fungerande måltidspolicy. Vi måste även ta hänsyn till våra minsta barn i förskolan som behöver mat som även är enkel att äta. Soppa, exempelvis, borde inte ens vara ett alternativ här!”, säger Elin Wågerud (SD), som är ersättare i kommunstyrelsen.

”Har misslyckats”

– Socialdemokraternas kostpolicy har misslyckats. Vi ser ständigt experimentell kost som barnen ratar. Att avslå bredare beslutsunderlag genom att hänvisa till Lupp-undersökningar och matråd är oansvarigt. Sverigedemokraterna står fast vid medborgarförslaget om en systematisk och bred utvärdering av skolmaten. Vi måste säkerställa att den mat som serveras är näringsriktig, aptitlig och något som faktiskt äts. För mat som inte äts är ingen mat alls!, säger Sverigedemokraternas ordförande Ted Nyberg.

”Sverigedemokraterna kommer att fortsätta driva frågan om att utvärdera och förbättra skolmåltiderna i Oskarshamns kommun, samtidigt som vi arbetar för en betydligt bättre kost- och måltidspolicy. Det är genom att lyssna på barns, föräldrars, pedagogers, lärares och elevernas åsikter och ta deras behov på allvar som vi kan skapa en fungerande måltidspolicy”, skriver partiet.

+1
30
+1
1
+1
1
+1
3
+1
0
+1
5

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS