ANNONS

Ladies Only på Kulturhuset
Ladies Only på Kulturhuset. Foto: Privat

Ladies Only och Kulturhuset uppmärksammar kvinnodagen 8 mars

ANNONS

OSKARSHAMN

Den 8 mars uppmärksammas internationella kvinnodagen i Studion på Kulturhuset i Oskarshamn.

Kören Ladies Only tillsammans med Kulturhuset uppmärksammar den internationella kvinnodagen med konserten Kvinnokampssånger från förra seklet. Publiken kommer få höra sånger men också historien bakom kvinnokampssångerna.

Under dagen blir det en föreställning i två akter där den första beskriver kvinnors kamp för frihet och jämlikhet under 1900-talets första årtionden och den andra akten handlar om 1970-talets kvinnorörelse. Varje akt är ca 30 minuter och i pausen finns det möjlighet att köpa fika från Fredriksbergs Herrgårdskafé

”Välkomna till Studion på Kulturhuset lördagen den 8 mars”, hälsar Stina Hagsten på Oskarshamns kulturhus.

+1
7
+1
2
+1
1
+1
0
+1
1
+1
3

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS