ANNONS

Bensinmack med flera bränslepumpar
Foto: Freepik

KRISTDEMOKRATERNA VILL SÄNKA DIESELPRISET MED CIRKA TRE KRONOR

ANNONS

SVERIGE

På torsdagen berättade Kristdemokraterna att de vill sänka priset på diesel med cirka tre kronor.

”Sänkningen ska möjliggöras genom att regeringens krav på mer förnybart i tanken skrotas”, skriver Aftonbladet.

– Vi har en fullkomligt ohållbar situation. Det är så många människor som drabbas av de extremt höga priserna vid pump, säger KD-ledaren Ebba Busch, enligt Aftonbladet.

– Jag är oerhört glad över att Kristdemokraterna har tagit det här initiativet. Det är en politik som verkligen hjälper familjer och alla som bor på landsbygden, som har drabbats av de historiskt höga dieselpriserna som vi har i dag, säger riksdagskandidaten Carl-Wiktor Svensson (KD) till Oskarshamns-Nytt.

– Reduktionsplikten, som innebär att en viss mängd biodrivmedel ska blandas in, ligger högt över EU:s miniminivå, vilket gör dieseln dyrare. Samtidigt är vi ett avlångt land med stora avstånd där bilen för många är en nödvändighet. Att lägga reduktionsplikten på en mer rimlig nivå skulle underlätta för många människor i deras vardag – och dessutom stärka lönsamheten i vårt svenska jordbruk, tillägger han.

Foto: Freepik

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS