ANNONS

Dator med kvinna som håller i mobiltelefon och betalkort
Bilden är en genrebild. Foto: Freepik

Köpte ved på nätet med löfte om leverans inom 72 timmar: Väntar alltjämt på veden 14 dagar senare

ANNONS

MÖNSTERÅS KOMMUN

Den 6 september köpte en kvinna i 25-årsåldern ved för 4 380 kronor efter att ha kommit i kontakt med en vedsäljare på Facebook Marketplace.

De kom överens om att veden skulle levereras inom 72 timmar – men den lyser alltjämt med sin frånvaro.

På fredagen berättar Peter Karlsson, förundersökningsledare vid Oskarshamnspolisen, att en bedrägerianmälan har upprättats.

Kvinnan bor i Mönsterås kommun.

Det finns inga uppgifter om den misstänkte i anmälan. Säljaren fick i alla fall ovannämnda summa via en banköverföring, så man ser ju var pengarna hamnade.

Peter Karlsson konstaterar att det är vanligt bedrägerier på Facebook Marketplace.

Genrebild: Freepik

+1
1
+1
1
+1
1
+1
2
+1
2
+1
22

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS