INSÄNDARE
Jag var en smula nedstämd när jag vaknade i dag.
Gick in på SVT Text och läste några texter.
Knappade sedan in sidan 343 och blev påmind om att Kalmar FF är nästjumbo i fotbollsallsvenskan.
Hahaha, på en av nedflyttningsplatserna, alltså…
Nedstämdheten försvann.
”Den sanna glädjen”
Skadeglädjen är den sanna glädjen.
Hoppas att Kalmar FF ramlar ner i Superettan, som den näst högsta serien tydligen heter numera. Då ska det firas!
”Till Kalmar åker en inte om en inte måste”
Oskarshamnsbo
Till Kalmar åker en inte om en inte måste.
Kalmariterna har, tillsammans med dem där uppe i Västervik, avlövat vårt sjukhus här i Oskarshamn, för att nämna ett aktuellt exempel.
Länssjukhus i Oskarshamn
Men våra skattepengar vill de förstås ha även i fortsättningen, så att Region Kalmar län kan fortsätta att satsa på Kalmar och Västervik.
Nej, låt oss hoppas på så många motgångar som möjligt för de två storebröderna i länet.
Det naturliga vore att ha ett enda stort länssjukhus, mitt i länet. Lägg ner i Kalmar och Västervik och satsa på Oskarshamn.
Oskarshamnsbo
Arkivfoto: Pierre Stjernfeldt

Skribenten svarar för åsikter i denna insändare/debattartikel. Skribenter omfattas av källskydd och har rätt att vara anonym enligt tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen. Skicka insändare till redaktionen@oskarshamns-nytt.se