ANNONS

Ambulans
Foto: Peter A Rosén

Kvinna förd till sjukhus med ambulans efter en olycka på en parkeringsplats i dag

ANNONS

LÄNET

En kvinna fördes till sjukhus med ambulans efter en olycka vid Bangatan i Nybro vid 11.30-tiden på lördagen.

På sin hemsida skriver polisen att polis, räddningstjänst och ambulanssjukvård larmades till en parkering, där en kvinna hade blivit påkörd av en bilist.

Polisen förhör inblandade och vittnen.

Uppdatering: ”Föraren till personbilen misstänks för rattfylleri och får medfölja för ytterligare provtagning”, skriver polisen på sin hemsida.

Kvinnan, som är i 65-årsåldern och bor i mellersta Kalmar län, är lindrigt skadad, enligt Region Kalmar läns olycksfallsrapport.

Arkivfoto: Peter A Rosén

+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
2
+1
11

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS