ANNONS

Genrebild: Svenska Spel.
13 rätt på Stryktipset. Genrebild: Svenska Spel

Bengan spelade hem en jättevinst på Stryktipset: ”Helt galet”

ANNONS

SVERIGE

”Det blev till slut en omgång på Stryktipset som heter duga. Efter att samtliga matcher var färdigspelade kunde Bengt Sonnert i ”Gamling Cabin” konstatera att hans rad stod som ensam vinnare på Stryktipset. Bengan spelade hem hela 11 451 500 kronor inklusive undervinster!”, skriver Svenska Spel i ett pressmeddelande.

– Jag är lite tagen faktiskt, det är kul som fan det här! Det är så sjukt kul, eftersom det var ett andelsspel så är det extra roligt eftersom det är så många som blir glada och får dela den här vinsten, säger Bengan.

”Bengt Sonnert, mer känd som ”Bengan” i Gamling Cabin och kreatör i Stryktipspodden är överlycklig när Svenska Spel ringer för att gratulera till vinsten.”

– Det är helt galet, vi kör ju Stryktipspodden och har kört i Gambling Cabin i åtta år nu och jag snackade precis med mina vänner här som jag är ute och äter med, allt jag har jobbat för är just det här, säger Bengan och fortsätter:

”Alltid en dröm”

– Det är alltid en dröm som man går och tänker på, att sätta ett sådant här spel. Men att lyckas göra det, ibland bara händer det och i dag var en sådan dag bara!

”Under lördagen lämnade Bengan in ett reducerat system Spela Tillsammans-spel på 50 andelar till ett totalt kvittopris på 17 280 kronor. Spelet lämnades in via Gamling Cabins reduceringsprogram”, skriver Svenska Spel.

– Jag behövde ju att Elfsborg skulle vinna som villkor och när Elfsborg gjorde 2–0 höll jag på att bli utkastad här från pizzerian. Sen hade jag helgardering i sista matchen och just ”ensam vinnare” var ju på X2, säger Bengan och fortsätter:

– Vi såg inte Arsenal-matchen och jag höll på att ladda telefonen i samma veva så jag hade inte koll hela tiden. Så såg vi att Arsenal ledde med 1–0 men när vi sen kom tillbaka och slog på matchen så gjorde Brentford precis mål (1–1).

”Då steg pulsen”

– Då steg pulsen, det var häftigt, det var en riktigt häftig upplevelse, säger Bengan.

”Med helgarderingen i Arsenal-matchen var Bengan inte allt för stressad ändå. Oavsett slutresultat så hade spelet garanterat ca 2,7 miljoner kronor”, skriver Svenska Spel.

– Det var ändå helt okej, det hade ju blivit 2,7 miljoner ungefär och det är väldigt bra det också. Det är ju en vinst som man hade firat som aldrig förr.

”Men Brentford skulle visa sig stå emot och hålla krysset hela vägen”, skriver Svenska Spel.

– Men den här känslan att bli ensam vinnare, det är få gånger som någon har möjlighet i spel att bli ensam vinnare på Stryktipset. Det är klart att det hade varit lite av en besvikelse om Brentford inte hade kvitterat men man hade varit superglad för 2,7 också!

”I efterhand vill Bengan skicka en hälsning till sina kompisar i Enskede Squash.”

– Vi hade en otroligt viktig sista omgång i Squash-serien division ett. Det var match om att hålla oss kvar i ettan och grabbarna gjorde jobbet samtidigt som jag kämpade i mina matcher, säger Bengan och fortsätter:

– Dem krigade på och lät mig lämna in Stryktipset medan de lyckades hålla sig kvar i division ett. Jag ger dem all ära för det här, i dag är dem gubbarna hjältar!

”Bengans vinst blir därmed årets största vinst på Stryktipset. Det kanske innebär att han får lite mer mandat i nästa poddavsnitt av Stryktipspodden”, skriver Svenska Spel.

”Är ju på riktigt”

– Jag tänker det, Wernbloom och gubbarna. Jag får tysta ner Wernbloom lite känner jag. Dybban satte ju en rad (13 rätt) i somras men det var ju sommarrunda med MLS och massa konstiga matcher. Det här är ju på riktigt, det här är Premier League, Championship och Allsvenskan, säger Bengan och fortsätter:

– En purist som jag, det blir inte större i spel än så här. Det är mycket snack och hård stämning i podden men när jag snackar nu så förväntar jag mig att dem tystar av, säger Bengan skrattandes.

”Till sist passar Bengan på att skicka en hälsning till alla som köpte en andel”, skriver Svenska Spel.

– Just det här att jag får det här förtroendet som jag får av det som köper andelar är helt fantastiskt. Ibland går det dåligt men vecka in och vecka ut så har jag trogna andelsköpare och personer som verkligen litar på att jag bygger bra system. Det är fantastiskt att se att en del av de fick hänga med på den här storvinsten, stort tack! summerar Bengan.

MatcherResultatMatchresultat
1Arsenal – BrentfordX1 – 1
2Brighton – LeicesterX2 – 2
3Nottingham – Everton20 – 1
4Southampton – Aston Villa20 – 3
5 Cardiff – Stoke20 – 1
6Luton – Blackburn20 – 1
7Millwall – Middlesbrough11 – 0
8Portsmouth – DerbyX2 – 2
9Queens Park Rangers – Bristol CityX1 – 1
10Sheffield W – Oxford20 – 1
11Sunderland – Swansea20 – 1
12West Bromwich – Watford12 – 1
13Elfsborg – IFK Norrköping12 – 0
Utdelning
13 rätt1 st10 000 000 kr
12 rätt42 st56 871 kr
11 rätt601 st3 179 kr
10 rätt6 325 st629 kr

”Totalt har Stryktipset delat ut 35 miljonvinster i år”, skriver Svenska Spel.

+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS