ANNONS

Besöksförbud införs på alla äldreboenden i hela Sverige

ANNONS

SVERIGE

Från och med i morgon, onsdag, är det förbjudet att besöka äldreboenden i Sverige. Undtantag görs dock i särskilda fall.

Och Folkhälsomyndigheten får nu i uppdrag att, skyndsamt, plocka fram en nationell strategi för en utökad virustestning. Man vill undersöka om folk har haft coronasmittan och därmed är immuna.

Statsministern Stefan Löfven (S) anser dessutom att påskkärringarna ska ställa kvasten på parkeringen i år.

När det gäller provtagningarna, så handlar det i första hand om att vård- och omsorgspersonal, och andra samhällsviktiga yrkesgrupper, ska få en möjlighet att testa sig. Det innebär således inte att alla invånare i Sverige ska testas.

Det meddelade regeringsrepresentanter på en pressträff i Stockholm på tisdagseftermiddagen.

Statsministern Stefan Löfven (S) kunde dock inte svara på om resor till ställen som fjällen och Gotland kommer att förbjudas inför påskledigheten.

”Påskkärringarna får ställa kvasten”

– Det får vi i sådana fall återkomma till, sa han på den SVT-sända pressträffen.

Statsministern var dock tydlig när det kom till påskkärringarna:

– Barn ska inte knacka på hos grannarna och fråga efter godis. Påskkärringarna får ställa kvasten på parkeringen i år.

– Och ställ in resan över påsk, sa Stefan Löfven.

TEXT

Peter A Rosén

peter@oskarshamns-nytt.se

Statsministern Stefan Löfven (S). FOTO: SVT
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

ANNONS

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Varje lördag får du ett mejl med veckans mest lästa och läsvärda artiklar, tips om aktuella evenemang & mycket mer. Fyll i dina uppgifter och bekräfta din e-postadress. Prenumerationen är gratis och du kan avsluta den när som helst:

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS