MÖNSTERÅS KOMMUN
En man i 25-årsåldern, med adress i Mönsterås kommun, har erkänt att han försökte köpa en sexuell tjänst av en kvinna på ett hotell i Kalmar den 28 februari förra året.
Nu döms mannen för försök till köp av sexuell tjänst.
Han får en villkorlig dom och dagsböter på 6 800 kronor.
Den dömde ska även betala 1 000 kronor i en avgift till brottsofferfonden.
”NN har försökt skaffa sig en tillfällig sexuell förbindelse mot ersättning genom att ta kontakt med en person som annonserat sexuella tjänster, avtala om sexuell tjänst, pris, tid och plats för dess genomförande samt bege sig till den avtalade platsen. Det fanns en fara för att brottet skulle fullbordas och det var endast på grund av tillfälliga omständigheter som brottet inte fullbordades eftersom kvinnan inte erbjöd någon sexuell tjänst när NN anlände till den avtalade platsen”, skriver tingsrätten.

Chefredaktör & ansvarig utgivare. Utbildad journalist med mångårig erfarenhet från flera lokaltidningar som nyhetsreporter, sportreporter och fotograf.