INSÄNDARE
Att inte spara ordentligt i orostider är inte bara oansvarigt – det är ett direkt hot mot ens egen och andras trygghet.
Historien visar gång på gång att ekonomisk och materiell beredskap är avgörande när kriser slår till.
Trots detta finns det fortfarande människor som lever som om morgondagen alltid kommer att vara lika stabil som gårdagen.
Att negligera sparande i en värld där inflation, energikriser, geopolitisk instabilitet och ekonomiska svängningar blivit vardag är inget annat än kortsiktigt och naivt.
De som inte förbereder sig riskerar inte bara sin egen säkerhet utan blir också en belastning för samhället när krisen väl kommer. Det är de som skriker högst efter hjälp, de som står tomhänta när hyllorna gapar tomma och bankkontot ekar, de som kräver att andra ska ta ansvar för deras brist på framförhållning.
”Prioriterar fel”
Det är enkelt att skylla på låga inkomster eller höga utgifter – men sanningen är att många prioriterar fel.
Pengar går till onödiga prenumerationer, snabbmat och konsumtion av det senaste istället för att byggas upp till en ekonomisk buffert eller ett lager av nödvändiga förnödenheter.
Att avstå från en lyxkaffe om dagen kan över tid ge en rejäl sparsumma. Att handla smart och undvika impulsköp kan ge betydande besparingar.
Att inte spara när osäkerheten ökar är att spela rysk roulette med sin egen framtid.
När krisen kommer – oavsett om det är en ekonomisk kollaps, en naturkatastrof eller en konflikt – kommer det vara de förberedda som klarar sig bäst. De andra?
De får hoppas på andras välvilja. Men varför sätta sig själv i en sådan situation när det går att agera nu?
Kevin Johansson

Skribenten svarar för åsikter i denna insändare/debattartikel. Skribenter omfattas av källskydd och har rätt att vara anonym enligt tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen. Skicka insändare till redaktionen@oskarshamns-nytt.se