ANNONS

Barn och lärarinna i förskolan
Genrebild: Freepik

Klart: Ny förskola kan byggas i Oskarshamn

ANNONS

OSKARSHAMN

I slutet av april förra året berättade vi att bildningsnämndens politiker sa ja till planerna på att bygga en ny förskola, med sex avdelningar, i Fredriksbergsområdet i Oskarshamn.

Och nu har samhällsbyggnadsnämnden sagt ja till bygglovet.

Det berättar samhällsbyggnadsnämndens ordförande Robin Hanzl (M) på en pressträff på tisdagen.

I april 2024 tog bildningsnämndens ledamöter även ett beslut om att Dejegårdens förskola på Dejegatan i Svalliden ska läggas ned i samband med att den nya förskolan tas i drift.

– Vi ser framför oss att den nya förskolan skulle kunna vara klar under 2026, det är ambitionen. Sedan får vi se om inflyttningen kan ske hösten 2026 eller våren 2027, sa bildningsnämndens ordförande Anton Sejnehed (S) på en pressträff.

Han berättade vidare att den nya förskolan ska byggas på kommunägd betesmark i Döderhultsdalen, mellan Rödsle BK:s anläggning och katthemmet. Platsen i fråga är detaljplanelagd, så det är bara att sätta i gång och bygga.

Cirka 14 000 kvadratmeter

”Den detaljplanelagda tomten är på sammanlagt cirka 14 000 kvadratmeter, vilket är väl tilltaget för en förskola, förskolegård och parkeringsplatser”, skriver bildningsförvaltningen i utredningsmaterialet.

– Vi har gett bildningsförvaltningen i uppdrag att, tillsammans med barn i förskoleålder, ta fram ett namnförslag när det gäller den nya förskolan. Så vi får se vad de kommer fram till, sa Anton Sejnehed, som konstaterade att investeringspengarna för bygget redan är avsatta.

– I år (läs: förra året) har vi avsatt pengar för en projektering – och sedan räknar man med att bygget av förskolan kommer att kosta mellan 50 och 55 miljoner kronor. Det handlar om en förskola som kan jämföras med Kristineängs förskola. Men i det här fallet blir det troligtvis en enplans- i stället för en tvåplanslösning. För här finns ytan, sa Anton Sejnehed.

Hur många barn kommer den nya förskolan att kunna ta emot?

– Mellan 80 och 120 barn, svarade Anton Sejnehed.

Och driftkostnaden landar på hur mycket per år?

– Ungefär 4,2 miljoner kronor, inklusive städning och sådant. Sedan har vi i dag en viss kostnad för lokalerna som vi lämnar – men vi ser att vi behöver hitta ytterligare cirka 3 miljoner kronor.

Hur många barn går på Dejegårdens förskola?

– Där har man tre avdelningar med totalt 57 barn. Att lägga ned Dejegårdens förskola är ett politiskt beslut – men vi vet också att rektorn kommer att ta ett beslut om att avveckla Hycklinge förskola, som är en fristående avdelning som är kopplad till Klockarbackens förskola, som ligger i det gamla kommunalhuset i Döderhult. Det är rektorn som tar ett sådant beslut. Så fyra avdelningar avvecklas – och vi bygger sex nya avdelningar. Det finns dessutom en diskussion gällande ytterligare en avdelning på Klockarbacken (avdelningen Torpet, ”som på sikt också vore önskvärd att avveckla, då lokalerna inte är optimala för att ha en specifik avdelning i”, skriver bildningsförvaltningen i utredningsmaterialet), sa Anton Sejnehed.

”Bygger lite större”

Han fortsatte:

– Det här är en pedagogisk utmaning. Vi ser att antalet barn sjunker i kommunen. I mars i år (förra året) redovisade Lotta (bildningschefen Lindgren, redaktionens anmärkning) att barnantalet hade sjunkit med 123 jämfört med mars förra året. Men vi får inte plats med alla barn i det västra förskoleområdet i dag – vi får därför hänvisa till andra områden, exempelvis till centrum. Därför bygger vi lite större jämfört med vad vi avvecklar, sa Anton Sejnehed.

Anton Sejnehed (S), ordförande i bildningsnämnden i Oskarshamns kommun. Foto: Peter A Rosén
”Det här känns roligt, men det är ingen ny fråga, den har hängt med under många år”, sa Anton Sejnehed (S), ordförande i bildningsnämnden i Oskarshamns kommun. Här ser vi honom under invigningen av Kristineängs förskola i Kristineberg, Oskarshamn, i augusti 2023. Arkivfoto: Peter A Rosén

+1
7
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
7

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS

ANNONS